Akce školní družiny

Školní rok 2016-2017 Školní rok 2017-2018

Školní rok 2018-2019

Správná holka, správný kluk

24.6.2019 M.Pokorná

A už je to tu zas. Opět proběhla ve ŠD paní Pokorné známá soutěž ,,Správná holka, správný kluk“. V letošním ročníku soutěžily děti druhé a třetí třídy. Své umění mohly děti předvést v různých disciplínách – představit se, scénka, báseň nebo píseň, odpověď na společenskou otázku. Všichni jsme se zasmáli.
Správným klukem se stal Marek Vichr a správnou holkou Baruška Houdková, kterým byly předány věcné ceny. Ale i ostatní zúčastnění dostali malou odměnu a sladkůstku. Bylo to příjemně prožité odpoledne.

Malí zdravotníci u hasičů

17.6.2019 M.Kulhánková

Na zajímavou návštěvu hasičské zbrojnice se vydaly děti z kroužku Malého zdravotníka. Účelem nebyla jen prohlídka hasičské techniky, výzbroje a výstroje, ale hlavně ukázka zdravotnického vybavení a pomůcek pro záchranu lidského života.
Malí zdravotníci se dozvěděli, co všechno takový hasič dělá i co musí umět a znát. Společně si zopakovali nouzová telefonní čísla a probrali případy, ve kterých je lidé mohou použít. Prohlédli si vybavení a techniku místní jednotky, vyzkoušeli si hasičské doplňky, posadili se do zásahového vozidla a dozvěděli se spoustu zajímavých a odborných informací.
Následovala ukázka a zkouška dýchacího přístroje, který se používá v zakouřeném prostředí, ukázka přenosného defibrilátoru, nácvik masáže srdce a umělého dýchání na figuríně. Děti byly překvapeny náročností resuscitace a také tím, jak moc záleží na správném technickém provedení a na fyzické kondici. Další skvělou pomůckou, kterou jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži, byly vakuové fixační dlahy a matrace.
Děti si ale nejvíce užily závěr návštěvy. Protože bylo opravdu velké horko, mohly si všichni zastříkat z hasičské hadice a osvěžit se probíháním pod tryskající vodou J.

Děkujeme všem hasičům, kteří se nám ochotně věnovali, především panu Bucifalovi za jeho vstřícnost a umožnění této akce.
foto


Lanový park

17.6.2019 M.Kulhánková

Děti ze školní družiny navštěvují při svých akcích různá sportoviště v Sušici. Na závěr školního roku si vyzkoušely lezení v lanovém parku na Fufernách. Po náročné hodince v horkém letním počasí jsme si vychutnali osvěžující zmrzlinu. Děkujeme panu Jeřábkovi a jeho spolupracovníkům za realizaci této akce.

Netradiční návštěva

28.5.2019 V.Sulanová

Kdo? Potápěč a instruktor potápění, kamarád a tatínek naší Tinky TOMÁŠ TODOROV
Kde? Školní družina 1 v Lerchovce v Sušici
V pondělí odpoledne jsme měli v naší družince zajímavého hosta.
Přišel nás navštívit potápěč a instruktor potápění Tomáš Todorov a předat nám zajímavé informace a zážitky ze svých ponorů .Přinesl nám ukázat vybavení potápěče, které jsme si mohly vyzkoušet. Vyprávěl nám o ponorech které uskutečnil, např. v mořích ,zatopených jeskyních nebo přehradách .O setkání s velkým pětimetrovým žralokem, o záchraně lidských životů i o potápění v temných přehradách. Chvílemi se nám tajil dech.
TOMÁŠI moc děkujeme za super vyprávění, videonahrávky , ukázky výbavy a Tvůj čas. Bylo to pro nás velmi zajímavé odpoledne.
Přejeme Ti mnoho dalších zážitků pod vodou.
foto

Návštěva u hasičů

16.5.2019 M.Kulhánková

Děti ze školní družiny děkují panu Bucifalovi, panu Skolkovi a jejich kolegům za velmi zajímavou prohlídku HASIČSKÉ ZBROJNICE. Děti se seznámily s různými druhy aut, které hasiči používají při zásazích. Měly možnost si prohlédnout veškeré vybavení, vyzkoušely si některé ochranné pomůcky a obleky. Děti se dozvěděly, v jakých situacích hasiči zasahují a pomáhají, s kým spolupracují a jak se připravují, když zrovna nejsou na výjezdu. Přesvědčily se, že hasiči musí být ve skvělé fyzické kondici a ty nejsilnější děti si potěžkaly vyprošťovací kleště a nůžky. Při demonstraci přeštípnutí kovové tyče se všem rozzářila očička „jak velká je to síla“!
Na závěr se s námi hasiči rozloučili zapnutím a houkáním sirén, protože byli odvoláni k zásahu. Cestou zpět si děti líčily zážitky a přemýšlely o tomto zajímavém, ale zároveň i náročném povolání.
foto foto foto

TURNAJ VE VYBÍJENÉ

12.5.2019 M.Pokorná

Turnaj ve vyvíjené v naší školní družině ,, Pampeliška“, ZŠ Lerchova Sušice už se stal tradicí. Děti se strašně těší, až proti sobě nastoupí a dají si co proto. Minulý týde proti sobě nastoupila dvě družstva, složená z žáků první až páté třídy. Celkem se zúčastnilo 19 hráčů, i jejich rodiče a prarodiče přišli fandit.
Hráli proti sobě modří a bílí. Rozdělili si strany, rozhodil se míč a už se hrálo.
V tělocvičně panovalo napětí,byla perfektní nálada. Hráči se snažili ze všech sil, aby právě jejich tým vyhrál. To byla rychlovka. Míč lítal tělocvičnou, obecenstvo fandilo ze všech sil. Konec. Modří zvítězili. Ale ani bílým nevadilo druhé místo, vždyť odměnou pro všechny za super hru byly zlaté a stříbrné medaile, diplomy, skákací míčky, přívěsky na klíče,bonbóny, lízátka.
Hráči byli nadšení, nikdo nepustil slzu, jako to bylo v předcházejících letech, naopak měli hroznou radost z toho, že si mohli zahrát a to co umí ukázat svým rodičům, babičkám, dědečkům a mladším sourozencům.
Celá akce byla příjemným zpestřením pro všechny . Děkujeme za hezké odpoledne. Sportu zdar!
Spokojení rodiče a děti
Foto dodala Pokorná M.

foto


Oslavy osvobození

7.5.2019 M.Kulhánková

Děti ze školní dužiny se v pondělí 6. 5. přišly podívat na oslavy osvobození a připomenutí si konce druhé světové války konané na sušickém náměstí. I přes nepřízeň počasí se kluci i holky s nadšením procházeli a prohlíželi přistavené vojenské automobily, obdivovali dobové vybavení a uniformy. Naši vycházku jsme ukončili před muzeem u Památníku padlých, kde byly položeny věnce a květiny.
foto


Čarodějnice

6.5.2019 M.Kulhánková

Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s upalováním čarodějnic. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater. Ve školní družině se kvůli suchu oheň nerozhořel, ale i tak si děti užily zábavné odpoledne plné her, zábavy a tance. Snad nám příští rok počasí vyjde a budeme i my pálit čarodějnici a užívat si oblíbené opékání špekáčků.
foto


Duben - celý hedvábný

29.4.2019 Helena Pojarová Tesařová

V měsíci dubnu měly děti ze školní družiny modré školy možnost experimentovat s hedvábím. Zájemcům stačilo vybrat si rámeček rúzných tvarů s vypnutým hedvábím, motiv, který budou vybarvovat a mohlo se začít.
Děti byly rozpíjejícími se barvami fascinovány a krásné výtvory na sebe nedaly dlouho čekat. Aby nepřišli zkrátka ani rodiče, tak koncem měsíce, ve čtvrtek 25.4. v pozdním odpoledni, mohli vyzkoušet tuto techniku malování se svými ratolestmi i oni. Všichni malí i velcí „výtvarníci“ si ode mne zaslouží velkou pochvalu za trpělivost, se kterou čarovali se štětcem mezi konturami obrázků. No, posuďte sami.....
foto foto

DRÁTĚNÝ VELIKONOČNÍ ZAJÍC

29.4.2019 M.Pokorná

Opět jsme strávili odpoledne ve školní družině ZŠ Lerchova ulice. Konala se zde totiž již tradiční dílna drátkování pro rodiče s dětmi pod vedením paní vychovatelky Miroslavy Pokorné. Sešli jsme se maminky, babičky i tatínkové se svými dětmi, malými dráteníky, abychom si vyzkoušeli naši zručnost a mnohdy i trpělivost. Přestože si někteří mysleli, že jim drátkování příliš nepůjde, nakonec si všichni odnesli krásné a originální zajíce s košíčkem a vajíčky různých rozměrů. Celé odpoledne probíhalo v příjemné atmosféře, povídalo se, drátkovalo a nechybělo ani malé pohoštění, které donesly některé maminky. Dílnu jsme si moc užili a těšíme se na další.

Tradiční velikonoční jarmark

15.4.2019 M.Pokorná

Opět v hale naší školy se schází rodiče na společné třídní schůzky, ale nejen na ně. Děti z keramického kroužku naší školní družiny a střediska volného času pořádají tradiční velikonoční jarmark, na kterém je připraveno zboží, zářící všemi barvami. Rodiče, děti, ale i kolemjdoucí nakupují srdíčka z keramiky, velké zajíce a motýly v březovém polínku, srdcové zápichy, misky s velikonoční výzdobou, zajíčky, slepičky a ještě mnoho jiných krásných věcí. Výrobky byly skvělé a rychle mizely ze stolů, to aby ozdobily bytečky našich kupujících. Chtěli bychom poděkovat všem nakupujícím za finanční podporu.
foto

Výprava do přírodní sušické ZOO

15.4.2019 M.Kulhánková

V úterý 9.4.2019 děti ze školní družiny podnikly výpravu do přírodní "sušické ZOO". Viděli jsme lamy, kozy, pštrosy, malé klokánky, ovečky a prasátka. Pokochali jsme se i krásným výhledem na Sušici. Ani jsme nepostřehli jak čas letěl a museli jsme pospíchat zpět do školy. Děti byly plné zážitků.
foto

Odemykání studánky

2.4.2019 M.Kulhánková

Podle dávné tradice lidé vítali jaro také otvíráním studánek - symbolickým vyčištěním pramene po dlouhé zimě. Tento obyčej upadl na čas téměř v zapomnění, ale díky úsilí nadšenců je na mnoha místech obnovován. I děti ze školní družiny se k této tradici připojily a zlatým klíčem symbolicky odemkly potůček za městem. Společně si zazpívaly jarní písničky a oslavovaly tím příchod jara.
foto

Pampeliškový zpravodaj z modrého Lerchohrádku

2.4.2019 Helena Pojarová Tesařová

"Zase je tu slavný den, přichází pan Andersen, o kom nám tu letos poví ? O Malence, o Ferdovi …“
V pátek 29.3.2019 večer se již tradičně otevřely brány modrého Lerchohradu a celé Pampeliškové království se svými lučními obyvateli ( vílami, elfy, motýlky, mravenečky, brouky, beruškami ..) se připojilo k 19. ročníku celosvětového čtení dětem , k Noci s Andersenem, kterou pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR. Během měsíce března si děti tématicky vyzdobily své komnaty, do nichž během noci přicházelo postupně předčítat mnoho významných hostů, kterým za to patří převeliký dík. CELÝ TEXT
foto

Ponožkový den

26.3.2019 M.Pokorná

Na každou nožku jinou ponožku……..
21.3. jsme si ve školní družině navlékli na nohy každou ponožku jinou na podporu dětí s Downovým syndromem. Proč bychom neudělali ponožkový den, ne?
foto

Morana ve školní družině

26.3.2019 M.Kulhánková

O symbolické ukončení zimy se v pátek postaraly děti ze školní družiny ZŠ Lerchova v Sušici. Předem připravenou slaměnou Moranu společně odnesly na most u ostrova Santos a tam ji, za velkého jásotu, vhodily do řeky. Vynášení Smrti nebo Morany je starodávná tradice, která se ze starých slovanských časů dochovala až do dnešní doby. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí. Morana je symbolem nejen zimy, ale také nemoci, smrti, dlouhých nocí a všeho , co lidem škodí. Doufejme tedy všichni, že se zima už do Sušice nevrátí.


Začal masopustní rej – 5.3.2019

13.3.2019 M.Pokorná

Tydli, fidli bumtarata, otvírejte lidi vrata, maškary k vám rejdí, hej, začal masopustní rej. Velké řádění, velká jízda, buben bouchá, všechno řachtá, hudba hučí, pusa řve, družina Pampeliška městem jde. Potěšíme támhle, tůhle, zapějeme, báseň řeknem. Kostlivec, princezna, šašek, pták, ženich a nevěsta, pospíchají ven z města. Na koblihu mlaskají, vůbec se tím netají. Už je po všem a co s tím - do školy hned obracíme, zástupkyním, řediteli – báseň, píseň jsme zapějeme. Že je konec, to my víme, na další rok se těšíme. Tak voláme - Masopuste ahoj – byl to pěkný hoj.


foto

Družinové DO-re-mi

28.2.2019 H.Tesařová Pojarová

Ve středu 20.2.2019 proběhlo ve školní družině pěvecké klání. Všichni soutěžící byli moc šikovní a do soutěže šli s vervou bojovníků. Porota složená z dětí se snažila hodnotit spravedlivě a ostatní děti v roli obecenstva poslouchaly své odvážnější kamarády se zaujetím. Všem patří velká pochvala!
Foto z akce ve fotogalerii školy.

foto


Kouzelná vánoční noc na Lerchohradu

8.1.2019 V Sulanová

Až sedmého prosince bude se psát, budeme všichni v Lerchohradu spát. Tančit, malovat, povídat si, hrát, budeme se taky trošku spolu bát.
Kostýmy budou takové :
Princezny a Vánoční skřítkové.
Vyrobíme lucerničku, posvítíme na cestičku. Cestou noční k Betlému, budem zpívat koledu. Perníčky si nazdobíme, potom si je spolu sníme. Do našeho Lerchohradu, pozveme si hostů řadu.
Víc už o tom ani muk, atˇse těší holka, kluk!!!
fotoVánoční jarmark

29.12.2018 M.Pokorná

Vánoce jsou za dveřmi a u nás ve škole je opět den otevřených dveří, 12.12.2018, a s ním i tradiční vánoční jarmark, který organizují vychovatelky ŠD Pampeliška spolu s dětmi keramického kroužku. Se svými výrobky přišly i děti se svou vedoucí keramického kroužku komunitního centra, Štěpánkou. Stoly se prohýbaly pod vahou keramických výrobků. Svícny, věnce, zvonečky, velké přírodní anděli, i malí andělíčci, vánoční zápichy a jiné vánoční drobnosti byli na prodej. Kolemjdoucí nasávali vánoční atmosféru, zaposlouchali se do vánočních koled a samozřejmě zakoupili výrobky, kterými si udělali radost včas vánoční.
Všem moc děkujeme.
foto


Školní družina v knihovně

19.12.2018 H.Tesařová Pojarová

V pondělí 10.12.2018 se vydala školní družina do knihovny, kde byl připraven vánoční program. Společně jsme si všichni zazpívali koledy, děti poslouchaly se zaujetím o vánočních tradicích i čtené úryvky z Barunky. Nakonec nás dokonce čekalo malé pohoštění. Moc se těšíme na další poučný i zábavný program, který pro nás v knihovně tak pečlivě připravují !
foto


Čertovské řádění

16.12.2018 M.Pokorná

Jako každý rok, navštívili naší školní družinu ,, Pampeliška“ na Lerchovce, čerti. Děti se bojí, schovávají se za ostatní. No, ty zlobivé stejně šoupne čert do pytle. Když děti zazpívají písničku, nebo básničku, dostanou od Mikuláše nějakou tu nadílku a od anděla s čerty pochvalu. A zas ti velcí čerti putují dál a malí čertíci si v peklíčku hrají. Chytají malé plamínky, tahají se za oháňku a tancují okolo rozpáleného kotle. Proč ne! Vždyť mají svůj den.


Rejdy s čerty aneb Lerchovácké peklíčko

3.12.2018 H.Tesařová Pojarová

Ve čtvrtek večer 29.11.2018 se kolem sušické Lerchovy školy začali hemžit malí i velcí rohatí ďáblíci. Už zdaleka byly slyšet řinčící řetězy a vidět probleskující pekelné ohníčky… Před 17 hodinou se otevřela brána do pekel a přes hodinu jí procházelo postupně přes 100 bojácných i statečných návštěvníků nabalených do teplých svršků a vybavených lucerničkami či čelovkami.
A co všechno je během temného mrazivého večera čekalo?
Věže z kostiček stavěli, koblížek za to dostali. Pak honem obrázek skládali a Chlupáčovi mávali. Vydali se i světelnou cestičkou za veselou čertí holčičkou. To u čertíka Bertíka, tahali kosti z rendlíka. Viděli, jak Barnabáš na ně zírá a hned plašili netopýra. Motali ze sítí pavouka, když Uriáš na ně zahoukal. Kleofáš celý chlupatý, křičel a dýchal jim na paty. Kdo došel ve zdraví k peklíčku,měl veliký úsměv na líčku a když měl i duši bez hříchu, směl pošimrat čerta v kožichu …Nakonec horký čajík, aby jim nezmrzl malík.
Večer se povedl moc a moc, my děkujeme všem za pomoc ! Dívčímu klubu Štěpánky ze SVČ za šikovné čertice , naší modré škole za poskytnuté zázemí a neviditelným pomocnicím za to, že vše klaplo, jak mělo. Radkovi K. za neúnavné focení a v neposlední řadě též firmě Cupeko za pekelně dobré jahodové koblížky !!

foto


Senioři ve školní družině

3.12.2018 M.Kulhánková

Babičky a dědečkové z domova důchodců zavítali do školní družiny a oplatili nám nedávnou návštěvu u nich v domově. Prohlédli si výrobky vystavené na chodbách, nahlédli do všech družin a společně s dětmi si vyrobili malého čertíka.


Setkání se seniory

3.12.2018 M.Kulhánková

Na konci listopadu děti ze školní družiny navštívily domov důchodců, aby seniorům zpříjemnily jedno podzimní zamračené odpoledne. Zahrály si s nimi několik společenských her, namalovaly jim pár obrázků a rozzářily jejich tváře. Setkání bylo velmi příjemné a přislíbili jsme další návštěvu.


Dráty, drátky, drátečky a bolavé prstíčky

29.11.2018 M.Pokorná

Je středa odpoledne, 21.listopadu. Čas na úklid, shánění dárků a odpočinek. A nebo je čas přijmout pozvání paní vychovatelky Mirky Pokorné a přijít do IV. družiny ZŠ Lechova vyzkoušet si vlastní rukou přeměnit drátek ve výrobek? Do družiny za svými dětmi přišlo několik maminek, které si rády užily změny a měly zájem se naučit pracovat s drátem. Setkání bylo věnováno výrobě drátěných andělů, neboť se blíží čas vánoční.
Práce to není vůbec jednoduchá, zůstávají po ní velmi citlivé prsty, ale při pohledu na ty naše výtvory, musím paní vychovatelce poděkovat, že s obětavostí jí vlastní s námi strávila pozdní odpoledne a přiměla naše ruce, aby vytvořily něco originálního. Každý anděl byl úplně jiný, krásný. Až zapálíme svíčku v košíčku, který anděl drží, bude to nádherná dekorace.
Myslím, že všechny zúčastněné děti, maminky i babičky se již teď, i přes ty bolavé prsty, těší na další odpolední posezení u drátků.


Zimní radovánky

23.11.2018 M.Kulhánková

Někoho první sníh možná překvapil a nebyl z něho nadšený. To ovšem neplatí o dětech ze školní družiny. S velkým nasazením se pustily do práce a společnými silami dokázaly během půl hodiny postavit obrovského sněhuláka.Prstíky je zábly, střídaly se o rukavice, ale nevzdaly to. Už se těší na další sněhovou nadílku!
foto foto

Malý zdravotník

23.11.2018 M.Kulhánková

Kroužek malého zdravotníka zavítal do domova důchodců v Sušici. Účelem návštěvy však nebyla návštěva seniorů, ale prohlídka zdravotnického vybavení a ukázka zdravotní péče. Děti si tak na vlastní kůži vyzkoušely měření krevního tlaku, tepu, krevního cukru a měření EKG. Měly možnost nahlédnout do zázemí sestřiček, prohlédnout si sklad léků a materiálu. Seznámily se se speciálními pomůckami při péči o seniory. Děti se v kroužku učí poznávat lidské tělo, hrají si a simulují různé krizové situace, aby uměly správně reagovat a pomáhat.


Bruslení se ŠD

23.11.2018 M.Kulhánková

Po letních radovánkách si děti ze ŠD užily první bruslení. Nazout brusle, nasadit čepici a rukavice a hurá na led! Během hodiny strávené na ledě se děti pěkně rozbruslily a zahrály si několik her. Neodradilo je ani pár modřin a bolavých pádů a všechny se těší na další bruslení :-).
foto

Dušičkové párty v ŠD

7.11.2018 H.Tesařová Pojarová

Začátkem listopadu se družinová oddělení s nejmladšími žáčky oddala rejdění ve strašidelných maskách po celé škole. Navštívila během Dušičkové párty chodby pavilonu D i jídelnu, ale nejvíce ze všeho si užívala ve svých hernách, kde soutěžila, tančila, malovala na obličej, diskutovala o svátcích u nás i v zahraničí a v neposlední řadě vyráběla i koštovala dobroty, které si k této příležitosti přinesla. Ve fotogalerii školy můžete shlédnout více..."

fotoPodzimní výstava a táborák ve ŠD

7.11.2018 M.Pokorná

Celý měsíc říjen jsme my vychovatelky s dětmi naší školní družiny Pampeliška v modré škole připravovaly výstavu podzimních a dušičkových prací. Společně jsme dlabali dýně, malovali netopýry, vyráběli pavouky, pracovali jsme s přírodním materiálem, vystřihovali a lepili. Prostor u našich družin se pomalu zaplňoval a bylo na co koukat. Každý rok jme na dušičkový den řádili v maskách, letos bez masek s buřtem v ruce jsme se sešli v areálu školy u táboráku. Střídavě jsme opékali buřtíky, soutěžily ve sbírání netopýrů a pavouků, chození po pavučině a hře s míčem a zase opékali.
To odpoledne tak uteklo, že se nám vůbec nechtělo domů. Posezení u táboráku proběhlo v klidu, i když nás bylo hodně. Popovídali jsme si a byli jsme rádi, že se takhle společně můžeme sejít a také se dozvědět něco o svátku zesnulých.
Ten den počasí přálo, všichni jsme se dobře bavili. Užili jsme si příjemné odpoledne a těšíme se na další.

Odpoledne se zvířátky

17.10.2018 M. Kulhánková

V pátek 12.10.2018 se děti ze školní družiny vypravily na přírodovědnou vycházku za zvířátky. Protože bylo pěkné a teplé odpoledne, všechna zvířátka byla venku a vyhřívala se na sluníčku. Děti tak viděly ovce, lamy, kozy, pštrosy a klokany. Některá zvířátka byla i zvědavá a přišla se na nás podívat zblízka.

foto

Indiánská výprava za pokladem

23.9.2018 H.Tesařová Pojarová

Středečním odpolednem se rozléhal od modré sušické školy indiánský pokřik. To nejmladší žáci ze školních družin Lerchovky vyráželi na dobrodružnou výpravu do přírody. Během září si společně s vychovatelkami povídali o indiánech, jejich zvycích, vyráběli, malovali obrázky … A konečně 19. 9., pomalováni válečnými barvami s vlastnoručně vyzdobenými čelenkami na hlavách vyrazili vstříc záludným úkolům. Indiánské kmeny se během výpravy zdravily válečným pokřikem a všechny se snažily splnit úkoly co nejlépe, aby se co nejdříve dostaly k pokladu. I ten nakonec všichni našli, to bylo radosti! Tak už jen rozdělit kořist, medaile, pochutnat si a hurá z kopce dolů…

foto

 

© WebDesign Mgr. Lenka Kopřivová. Designed by Free CSS Templates